پنجشنبه , ۱۰ فروردین ۱۳۹۶
خانه » مقالات

مقالات

میراث فرهنگی؛ راههای رفته و چشم اندازِ پیش رو

n00022410-s

-نیره السادات موسوی :سال ۱۳۹۳ در شرایطی سال “اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی” نامگذاری شد که در گذشته و بخصوص در چند سال اخیر فضای تبلیغی و رسانه ای کشور از بحث های اقتصادی آکنده و اشباع شده بود بگونه ای که در اکثر بحثها تنها راهبرد پیشرفت و توسعه ی پایدار کشور، رشد اقتصادی تصویر و ... ادامه مطلب »

ویرانی خانه‌های تاریخی

8

چرا خانه‌های تاریخی خراب می شوند؟ این پرسشی است که با مشاهده صحنه‌های تأسف بار تخریب میراث گذشتگان به ذهن متبادر می شود و گاه این پرسش را به همراه می آورد که چه کسی مقصر است؟ آقای علیرضا عالم‌زاده با فرستادن عکس‌ها و اسنادی از خانه پدری خود در اصفهان، اعلام داشته که خانواده او خانه تاریخی شان را ... ادامه مطلب »

روستاها را چه کسی باید بسازد

13930123000072_PhotoA

شاید بهتر باشد بپرسیم: چه جیزی را و چگونه باید بسازیم، آیا همان روستاهای قدیمی یا روستاهایی نو را؟ و چه نیروهایی از پس این امر مهم میتوانند بربیایند؟ اگر بخواهیم روستاهای قدیمی را به همان شکل بسازیم به روستائیان قدیمی نیاز داریم که دیگر به همان شکل وجود ندارند. و اگر بخواهیم روستاهایی را بنابر نیازمندیهای تازه دوباره بسازیم ... ادامه مطلب »

گسست و شکست معماری ایران

diroz_emroz_tehran(10).preview

گسست روند توسعه طراحی ایرانی از آغاز قرن معاصر، موضوعی آشکار است که به قاطعیت می‌توان گفت کمتر متخصصی در مورد آن تردید به خود راه دهد، شاید اگر نکته‌ای مورد تردید باشد، مربوط به ارزیابی آن چیزی شود که جایگزین معماری ایران شد. بی‌گمان می‌توان اظهار داشت که هیچ متخصص معماری باور ندارد که معماری ایرانی در دوره معاصر ... ادامه مطلب »

توسعه پایدار و صنعت ساختمان

chinatrust-ed05

موضوع توسعه پایدار در ارتباط با محیط زیست در سال¬های اخیر و در پی اتفاقاتی که برای سیاره زمین روی داده، بسیار مورد توجه قرار گرفته است و نگرانی¬هایی را به وجود آورده است که می توان موارد زیر را علت اصلی آنها بر شمرد: آلودگی هوا (وجود کربن دی اکسید و گازهای دیگر) و اثرات منفی آن مانند اثر ... ادامه مطلب »